آزمون پیشرفت تحصیلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

آزمون های پیشرفت تحصیلی استاندارد هستند و پیشرفت و دستاوردهای شما را به عنوان یک دانش آموز اندازه گیری می کنند. انواع آزمون های پیشرفت تحصیلی در ایالت های مختلف و در سطوح مختلف تحصیلی استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه آزمون های پیشرفت تحصیلی بر گزینه ها و اهداف آموزشی شما تأثیر می گذارد، ادامه مطلب را بخوانید. آزمون های پیشرفت مکانیزمی است که برای ارزیابی عملکرد یک فرد در یک زمینه خاص استفاده می شود. آنها در چندین زمینه مانند ورزش هنر استفاده می شوند، اما بیشتر با آموزش و پرورش همراه هستند. در این مقاله از دیجی سنج  به مفهوم آزمون های پیشرفت، انواع مختلف آن ها، اهداف مورد نظر و راه هایی که فناوری مدرن ارزش آن ها را افزایش داده است، خواهیم پرداخت.

آزمون پیشرفت تحصیلی چیست؟

آزمون های پیشرفت تحصیلی به فرآیندی اطلاق می شود که برای تعیین پیشرفت تحصیلی و عملکرد شناختی یادگیرنده در یک دوره یا برنامه آموزشی خاص استفاده می شود. آزمون پیشرفت مکانیزمی است که در هر فرآیند آموزشی وجود دارد. روشی برای ارزیابی نتایج آموزشی و ارزشیابی سطوح مختلف فراگیران است.

اهمیت آزمون های پیشرفت

آزمون پیشرفت روشی ضروری برای عملکرد و توسعه سیستم یادگیری است. اما قبل از صحبت در مورد اهمیت آزمون پیشرفت، اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به مزایا و معایب آن داشته باشیم.

مزایای آزمون های پیشرفت

 • آزمون‌های پیشرفت، داده‌های دقیقی را در مورد عملکرد تحصیلی فراگیران ارائه می‌دهند و به تدوین برنامه درسی و تطبیق آن‌ها برای مناسب‌تر و مفیدتر بودن برای یادگیرندگان کمک می‌کنند.
 • به رفع مشکلات سیستم های آموزشی مختلف و بهبود آنها کمک می کند.
 • ارزیابی عملکرد حرفه ای معلمان، تمایز بین معلمانی که به طور کامل وظایف خود را انجام می دهند و سایرین که هنوز نیاز به توسعه پتانسیل خود و تعمیق تجربه خود دارند.
 • استفاده از روش های مختلف ارزیابی برای تعیین دقیق سطح مشارکت فراگیران در برنامه درسی.
 • نتایج و تجزیه و تحلیل آن انگیزه ای برای همه اعضای نظام آموزشی برای بهبود فضای آموزشی است.
 • این به ارزیابی عینی شایستگی معلمان، برنامه های درسی و شیوه های آموزشی کمک می کند.

معایب آزمون های پیشرفت

علیرغم تمام مزایایی که آزمون های پیشرفت ارائه می دهند، برخی کاستی ها وجود دارد که باید به آنها اشاره کرد، به ویژه:

 • آماده سازی، مدیریت و تجزیه و تحلیل نتایج به زمان، تلاش و منابع زیادی نیاز دارد.
 • گاهی اوقات آزمایش‌ها می‌توانند ذهنی باشند، بنابراین نتایج آن‌ها آنقدر که لازم است دقیق در نظر گرفته نمی‌شوند.
 • آن ها می توانند تأثیر منفی بر ممتحنین بگذارند، بنابراین بسیاری آن را یک فشار عصبی می دانند، زیرا آینده تحصیلی و حرفه ای آنها به نتایج امتحان بستگی دارد.
 • منابعی که صرف آماده سازی و برگزاری امتحانات می شود بیشتر از منابعی است که صرف فعالیت ها و رویدادهایی می شود که نقش فرآیند آموزشی را تقویت می کند.
 • معمولاً یادگیرندگان فقط به قبولی در امتحان اهمیت می دهند و از همه چیز مربوط به کسب دانش واقعی یا مهارت های جدید غفلت می کنند.

اهمیت آزمون پیشرفت تحصیلی

آزمون های پیشرفت در مقاطع تحصیلی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که نقش مهمی در سیستم آموزشی ایفا می کند، یعنی:

 1. تجزیه و تحلیل سیستماتیک اهداف برنامه درسی آموزش و پرورش. شناسایی و تجزیه و تحلیل اهداف اولین گام در ساخت آزمون پیشرفت است.
 2. علاوه بر این، آنها شواهد کافی برای تصمیم گیری در مورد انتقال یادگیرنده از یک سطح یادگیری به سطح بالاتر ارائه می کنند.
 3. آزمون پیشرفت تحصیلی همچنین مکانیزم شناخته شده ای برای ارائه نشانه هایی از پیشرفت تحصیلی هر یادگیرنده با تطبیق آن پیشرفت با اهداف آموزشی از پیش تعیین شده است.
 4. آموزش معلمان در مورد اثربخشی روش های نوین تدریس که برای آموزش و مدیریت فرآیند آموزشی در کلاس درس به آنها تکیه می کنند.
 5. تشخیص نقاط قوت و ضعف در عملکرد فراگیران، تدوین برنامه های آموزشی که توسعه نقاط قوت را تضمین می کند و درمان نقاط ضعف.
 6. ارتقای مهارت ها و آموزش فراگیران در مواجهه با فشار امتحان و ارائه تلاش های ذهنی و روانی لازم.

ویژگی های آزمون های پیشرفت تحصیلی

آزمون‌های پیشرفت با تعدادی مؤلفه مشخص می‌شوند که تضمین می‌کنند که اهداف آزمون پیشرفت به‌طور کارآمد و مؤثر محقق می‌شوند.  مهمترین ویژگی های آزمون عبارتند از:

اعتبار: زمانی که محتوای آزمون برای ارزیابی هدف خاص آن مناسب است و در عوض اهداف دیگر را ارزیابی نمی کند.

عینیت: آزمون عینی آزمونی است که در آن آزمونگر یکسان نمره یکسانی را دریافت می کند، حتی اگر تصحیح کننده ها متفاوت باشند.

وضوح: هر آزمون قبل از اجرا باید با هدف مشخص و مشخصی همراه باشد.

انواع آزمون پیشرفت با توجه به هدف آن ها

آزمون های پیش بینی کننده: هدف آنها پیش بینی سطح عملکردی است که آزمون شونده در یادگیری یک موضوع یا انجام یک مهارت خاص به آن دست خواهد یافت.

تست‌های تشخیصی: هدف آن‌ها تعیین آموخته‌های آزمودنی و همچنین تشخیص مشکلات یادگیری است که ممکن است مانع او شوند.

تست‌های سرعت: این تست‌ها با یک زمان پاسخ‌دهی مشخص تعیین می‌شوند تا اندازه‌گیری شود که آزمودنی چقدر سریع می‌تواند پاسخ‌های صحیح را بدهد.

تست‌های عملکردی: زمان‌بندی نشده‌اند و هدفشان اندازه‌گیری بیشترین درصد پاسخ‌های صحیحی است که آزمودنی می‌تواند بدهد.

آزمون های شایستگی: هدف آنها ارزیابی کارایی و توانایی ممتحن در پاسخگویی صحیح به سوالات است.

انواع آزمون های پیشرفت تحصیلی

مهم‌ترین هدف آزمون پیشرفت تحصیلی استفاده از نتایج برای تعیین اینکه آیا فراگیران می‌توانند به سطوح بالاتر یادگیری پیشرفت کنند یا خیر و همچنین آن ها را در برنامه‌های توسعه آموزشی به کار می‌گیرند.

علاوه بر این هدف، چندین هدف دیگر نیز وجود دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

طبقه بندی فراگیران و انتساب آن ها به بخش ها و حوزه های مناسب.

تشخیص نقاط قوت و ضعف تمامی جنبه های فرآیند آموزشی، امکان تدوین برنامه های مناسب برای به حداکثر رساندن نقاط قوت و رفع نقاط ضعف را فراهم می کند.

میزان پیشرفت فراگیران و موفقیت یا شکست فرآیند آموزشی در دستیابی به اهداف خاص خود را ارزیابی کنید.

ارزیابی اثربخشی روش های آموزشی و مداخلات سیستماتیک در دستیابی به اهداف و تناسب آنها با سن و سطوح ذهنی فراگیران.

 

آزمون های موفقیت تحصیلی زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. دو آزمون سنجش و اندازه گیری رغبت تحصیلی و شغلی جان هالند و سنجش و اندازه گیری رغبت شغلی و تحصیلی استرانگ از آزمون های بین المللی هستند که در مسیر تحصیلی و شغلی می توانند تاثیر زیادی داشته باشند.

 

ارسال نظر درباره این وبلاگ