مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج :
هدف از مشاوره قبل از ازدواج، در وهله اوّل شناخت علمی و دقیق همسر آینده تان است. در وهله دوم کشف این مهم که آیا او مناسب شما هست یا خیر؟ این هدف مهم به روش های مختلفی از جمله: مصاحبه دقیق علمی با زوجین و انجام چند آزمون در زمینه شخصیت و سلامت روان و خانواده صورت می گیرد.
در این راستا یعنی مشاوره قبل از ازدواج، ابتدا یک مصاحبه کامل با زوجین انجام می گیرد. این مصاحبه ویژگی ها و تناسبِ کُلّی زوجین (سن، طبقه اجتماعی زوجین، تحصیلات خلق و خو و… ) را مشخص خواهد کرد که آیا با هم تناسب دارند یا خیر؟ سپس فرم ملاک های ازدواج برای هر دو ارائه می شود تا روشن شود که هر طرف در قلب و روح و یا اعماق وجودشان عاشق چگونه همسری هستند؟ بعد از آن آزمون هایی به زوجین ارائه خواهد شد.
ازدواج یکی از تصمیمات مهم زندگی هر فرد است که اگر با شناخت کافی و آگاهی همراه باشد می تواند سبب ایجاد دوران شیرینی از زندگی شود و بالعکس ساده انگاری و عدم تلاش در مورد فردی که تصمیم به ازدواج با او را داریم، می تواند پیامدهای منفی در پی داشته باشد که زندگی را به کام زوجین تلخ کند و در نهایت منجر به جدایی شود.
در این مطلب تصمیم گرفته ایم که شما را با نکاتی که نیاز است قبل از ازدواج به آنها توجّه کنید آشنا کنیم تا در دوران تصمیم گیری برای ازدواج آنها را مد نظر قرار دهید و سعی کنید با توجّه به آنها تصمیم گیری درستی داشته باشید.
مواردی که نیاز به توجّه دارند به دو بخش تقسیم می شوند: بخش اول نکاتی هستند که باید قبل از ازدواج به آنها توجّه شود و به آن ها بایدها و نکات مهم پیش از ازدواج می گویند و بخش دوم مواردی هستند که نباید آنها را انجام دهیم و به
آن ها نباید های پیش از ازدواج می گویند.
بایدها و نکات مهم پیش از ازدواج:
باید توجّه کنیم که فرد به اختلالات روانی حاد دچار نباشد. اختلالات روانی حاد سبب ایجاد اختلال در عملکرد فرد در
زمینه های اجتماعی، اقتصادی، تحصیلی و … می شود که همین امر می تواند بر کیفیت زندگی مشترک تاثیرات منفی زیادی بگذارد و آن را با مشکلات زیادی همراه کند. بنابراین توجّه به این نکته ضروری است که از سلامت روان فرد مطمئن شویم و اگر فرد در حال حاضر به اختلالی مواجه است نیاز است که اطلاعات کافی را از فرد بگیریم و همچنین با روانشناس در این مورد مشورت کنیم و این نکته را بررسی کنیم که شدّت اختلال فرد چقدر است. حتّی اگر خفیف است نیاز است که با مراجعه به روانشناس در مورد نگرانی هایمان صحبت کنیم و از اثراتی که ممکن است که این اختلال بر زندگی مشترکمان بذارد آگاه شویم و شیوه ی درست برخورد را نیز آموزش ببینیم.
نیاز است که ظاهر فرد مورد قبولمان باشد: گاهی پیش می آید که ازاطرافیانمان این جمله را می شنویم که چهره در ازدواج اصلا مهم نیست و چهره ی فرد بعد از مدّتی عادی می شود. در صورتی که این جملات از باورهای غلطی نشأت
می گیرند و اگر بر اساس این جملات، فردی را به عنوان همسر قبول کنیم که ظاهر آن برایمان دلنشین نیست می تواند سبب شود هیچوقت نتوانیم با همسرمان رابطه ی عاطفی خوبی برقرار کنیم . در نتیجه ی رابطه ی سردی داشته باشیم و این سردی رابطه ما را به شکست در زندگی برساند. لزومی ندارد با فردی ازدواج کنید که ظاهر بسیار زیبایی داشته باشد، ولی نیاز است که چهره ی فرد برای شما دلنشین باشد.

نیاز است که زوجین از نظر خانوادگی هم کفو باشند: هرچه بین وضعیت مالی و اقتصادی، فرهنگی و تحصیلی و
خانواده های دو طرف هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد، احتمال بروز مشکلات در آینده کمتر است. هم سطح بودن خانواده ها از بروز بسیاری از مشکلات آتی بین زوجین جلوگیری می کند.
تناسب تحصیلی بین زوجین: تناسب تحصیلی به این معنا نیست که حتما هر دو در یک مقطع تحصیلی باشند، مثلا هر دو دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس باشند، بلکه تناسب تحصیلی به این معناست که زن و مرد از نظر تحصیلی اختلاف زیادی نداشته باشند. مثلاً یکی از آن ها سیکل و دیگری فوق لیسانس نباشد، اختلاف تحصیلی زیاد می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی شود.
میزان درآمد: البتّه این مورد یک امر شخصی است و بستگی به نظر هر دو طرف دارد و اگر طرفین بتوانند با یکدیگر به توافق برسند مشکلی پیش نخواهد آمد. ولی با توجّه به اینکه از نظر عرف جامعه مرد وظیفه ی تأمین مالی زندگی مشترک را
برعهده دارد، بهتر است که درآمد مرد از زن بیشتر باشد.
هماهنگی باورهای مذهبی: در واقع می توان گفت هماهنگی باورهای مذهبی از بروز بسیاری از مشکلات مثل اختلاف در شیوه ی تربیتی فرزندان و جر و بحث بین زوجین جلوگیری کند. هرچند اگر زن و مرد هر دو توانایی تحمل بالا و احترام به باورهای متفاوت را داشته باشند، این مشکلات پیش نخواهد آمد یا حداقل اینکه کمتر خواهد بود تشخیص این نکته توسط روانشناس امکان پذیر است.
توافق بر سر محل زندگی: این مسئله یکی از نکات بسیار مهم است که نیاز است زوجین حتماً پیش از ازدواج در مورد آن به توافق برسند، به دلیل اینکه توافق نداشتن در این مورد می تواند منجر به اختلافات شدید زن و مرد شود که گاهی راهی جز جدایی باقی نمی گذارد.
اختلاف سنی مناسب: با توجّه به اینکه هر مقطعی از زندگی نیازها و شرایط خاص خودش را دارد و اختلاف سنی زیاد
می تواند سبب تفاوت بسیار زیاد زوجین در نوع نگاهشان به زندگی باشد، نیاز است که به این مسئله نیز توجّه شود.
مشخص کردن خط قرمزها: مشخص کردن خط قرمزها نیز از جمله مواردی هستند که باید پیش از ازدواج به آن پرداخته شود. شاید از خود بپرسید خط قرمزهای هر فرد به چه معنی است، خط قرمز معیارها و مواردی هستند که به هیچ عنوان قابل گذشت نیستند. مثلاً برای یک فرد بسیار مهم است که همسرش حتماً نماز بخواند و برای فردی دیگر بسیار مهم است که همسرش اصلاً سیگار نکشد. توجّه به این نکته ضروری است که نیازی نیست که حتماً تمامی این ملاک ها به صورت خیلی دقیق برآورده شود. دقّت کنید که نیاز است که انسان انعطاف پذیر باشد و بتواند بین این ملاک ها اولویت بندی کند و به ملاک هایی که از نظرش بسیار مهم هستند توجّه بیشتری کند و ملاک های دیگر را با انعطاف بیشتری مورد بررسی قرار دهد.
بعضی افراد در انتخاب همسر به شدت وسواس گونه رفتار می کنند و معتقدند که باید با فردی ازدواج کنند که از همه نظر در سطح عالی باشد، به همین دلیل به امید فردی بهتر، هرگونه پیشنهاد ازدواجی را رد می کنند. در حالی که نیاز است که این را بدانیم که هیچ انسانی کامل نیست و اگر در انتخاب همسر، چنین دیدگاهی داشته باشیم قطعا به در بسته خواهیم خورد. چنین افرادی ممکن است در زمان آشنایی با فردی احساس کنند که یک فرد کامل و تمام عیار را یافته اند ولی زمانی که زندگی مشترکشان را با فرد آغاز کنند، با آگاهی از نقص های فرد ممکن است دلسرد و دل زده شوند. به این دلیل که افراد کمال گرا نقص های فرد را طبیعی نمی دانند و گمان می کنند که همه چیز باید عالی باشد.
انتظار برای به کمال رسیدن: اینکه رسیدن به بلوغ روانی، جسمی و جنسی و داشتن استقلال و حداقل توان اقتصادی لازمه شروع زندگی مشترک است. نکته ی مهمی است ولی برخی افراد نیز هستند که فکر می کنند که برای شروع زندگی مشترک باید از همه نظر به کمال برسند تا بتوانند ازدواج کنند. به همین دلیل هر زمان که از آن ها سؤال شود که چرا ازدواج
نمی کنند ممکن است این پاسخ را بدهند که من هنوز توانایی شروع زندگی مشترک را ندارم. این افراد بیش از حد انتظار از خود توقع دارند و هیچگاه خود را آماد ه ی ازدواج نمی بینند و ممکن است زمانی این توانایی را در خود ببینند که دیگر خیلی دیر شده باشد.
اگربا فردی که با من متفاوت است ازدواج کنم می توانم نقص هایم را جبران کنم: تصور کنید فردی بسیار ولخرج است و بدون فکر پول هایش را خرج می کند. اگر کسی به او گوشزد کند که پولهایت را پس انداز کن می گوید من نمی توانم چنین مدیریتی داشته باشم ولی در انتخاب همسرم دقت می کنم که در موارد اقتصادی مدیریت خوبی داشته باشد چنین فردی قطعاً مکمل من خواهد بود. این تفکر در واقع شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است، این فرد برای تغییر خود تلاشی نمی کند و منتظر است تا فردی را به عنوان همسر انتخاب کند تا بتواند این نقص رفتاری اش را جبران کند. در صورتی که زندگی با فردی که به ظور معناداری متفاوت است تنها منجر به بروز تعارض/نارضایتی و ناخشنودی در انتخاب همسر می شود.
اینکه عاشق کسی باشی برای ازدواج کفایت می کند: ازدواجی که تنها بر پایه ی احساس بنا شده باشد و به عقل و منطق توجهی نشود، خطرناک است. با وجود اینکه عشق عاملی مؤثر در شروع زندگی مشترک است، امّا موفقیت ازدواج و پایداری آن به عوامل مهم دیگری بستگی دارد که نیاز است به آنها نیز توجّه شود.
تا زمانی که زیر یک سقف نرویم نمی توانیم همدیگر را بشناسیم: داشتن چنین تفکری از پایه غلط است و می تواند باعث شود که فرد به دلیل ترس از به دست نیاوردن شناخت قدرت تصمیم گیری اش را از دست بدهد. یا اینکه به دلیل داشتن همچین تفکری تلاشی برای شناخت فرد مقابل نکند و بدون شناخت کافی زندگی مشترکش را آغاز کند، که این کار می تواند تبعاتی را با خود به همراه داشته باشد. یک فرد با هرکسی می تواند خوشحال باشد، به این شرط که آنها برای زندگی مشترکشان تلاش کنند. گاهی پیش می آید که فرد تصمیم به ازدواج با فردی نامناسب می گیرد که این تصمیم تحت تأثیر این تفکر است که تو اگر تلاش کنی می توانی همسرت را تغییر دهی و اگر تلاش کنی می توانی زندگی موفقی داشته باشی، غافل از اینکه زندگی با بعضی از افراد صرفا غیر ممکن است و هیچ راه نجاتی ندارد.
ازدواج می کنم و در صورت بروز مشکل طلاق می گیرم: بعضی افراد دیدگاه سهل گیرانه ای نسبت به طلاق دارند و به همین دلیل ممکن است در امر تصمیم گیری برای ازدواج هیچ دقتی نکنند. چنین افرادی معتقدند که در صورت بروز مشکل به راحتی می توانم طلاق بگیرم و اثرات منفی طلاق را در نظر نمی گیرند. امید است که با بهره گیری از نکاتی که بیان شد بتوانید تصمیم گیری درستی در امر ازدواج داشته باشید، البته که در این مسیر به مشاوره ی پیش از ازدواج نیاز خواهید داشت که بتواند در این مسیر شما را همراهی کند، ما در مرکز مشاوره ی مشاورانه با داشتن مشاورانی مجرب همراه شما خواهیم بود.

ارسال نظر درباره این وبلاگ