14 تا از رایج ترین علائم بیش فعالی در کودکان + تست رایگان

آیا فکر می کنید تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان کار راحتی است؟ آیا می توان هر رفتار غیر طبیعی در کودکان را نشانه هایی از بیش فعالی دانست؟ طبیعی است که کودکان گهگاه تکالیف خود را فراموش کنند، در طول کلاس رویاپردازی کنند، بدون فکر کردن عمل کنند یا سر میز شام بی قرار شوند. اما بی توجهی، تکانشگری و بیش فعالی نیز از علائم اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی که در علم پزشکی به آن ADHD شناخته می شوند.در این مقاله از دی جی سنج نشانه های اختلال کمبود توجه و علائم بیش فعالی در کودکان و نحوه تشخیص آن را مورد بررسی قرار می دهیم. 

ADHD یا بیش فعالی چیست؟

ADHD بیش فعالی یک اختلال عصبی رشدی شایع است که معمولا در اوایل کودکی، معمولا قبل از هفت سالگی ظاهر می شود که مهار پاسخ‌های خود به خودی را برای کودکان دشوار می‌کند. پاسخ‌هایی که می‌تواند شامل همه چیز از حرکت گرفته تا گفتار تا توجه باشد. همه ما بچه‌هایی را می‌شناسیم که نمی‌توانند آرام بنشینند، به نظر می‌رسد هرگز گوش نمی‌دهند، هر چقدر هم که دستورالعمل‌ها را واضح ارائه می‌دهید، پیروی نمی‌کنند، یا در زمان‌های نامناسب نظرات نامناسب را بیان می‌کنند. گاهی اوقات به این کودکان برچسب مشکل ساز می زنند یا به دلیل تنبلی و بی انضباطی مورد انتقاد قرار می گیرند. با این حال، ممکن است ADHD داشته باشند. به هر حال تشخیص اینکه رفتارهای فوق علائم بیش فعالی در کودکان هستند یا نه وزیفه یک روانشناس است و پدر و مادر یا هر فرد دیگر نمی تواند به کودک برچسب بیش فعالی بزند.

مقایسه رفتار یک کودک عادی و بیش فعال

تمایز بین ADHD و “رفتار کودک” طبیعی می تواند دشوار باشد. اگر فقط چند علامت را مشاهده کردید، یا علائم فقط در برخی شرایط ظاهر شد، احتمالاً ADHD نیست. از سوی دیگر اگر کودک شما تعدادی از علائم و نشانه‌های ADHD را نشان می‌دهد که در همه موقعیت‌ها وجود دارد. در خانه، مدرسه و در بازی وقت آن است که نگاه دقیق‌تری به او بیندازید. برای کودکانی که بی قرار هستند و نمی توانند آرام بنشینند یا به راحتی حواسشان پرت می شود، غیرمعمول نیست که به خاطر بی احتیاطی و اشتباهات زیاد در مدرسه مورد انتقاد قرار گیرند. برخی از کودکان ممکن است به نظر برسند که وقتی کسی با آن ها صحبت می کند گوش نمی دهند، برایشان سخت است که نوبتشان را بمانند و ممکن است خشن تر از آن چیزی باشند که در بازی خود قصد دارند و بنابراین، معلمان و والدین می توانند آن ها را به عنوان شیطان صفت شناسایی کنند. با این حال، همه اینها می توانند علائم ADHD باشند، وضعیتی که حدود 20 درصد از جوانان به آن مبتلا هستند. ADHD اغلب در عملکرد تحصیلی و اجتماعی شدن دخالت می کند و جوانان یا کودکان ممکن است به دلیل رفتارهای مخرب در کلاس درس دچار مشکل شوند.

بیش فعالی یا ADHD چیست

14 علائم بیش فعالی در کودکان

سوال بسیاری از والدین علائم بیش فعالی در کودکان است چرا که هنگام رو به رو شدن با شیطنت های فرزندان خود نمی دانند این حرکات عادی و طبیعی است یا هشداری است تا آن ها به دنبال انجام تست بیش فعالی در کودکان خود باشند.

 1. رفتار متمرکز بر خود

یکی از علائم رایج ADHD چیزی است که به نظر می رسد ناتوانی در تشخیص نیازها و خواسته های دیگران است. این می تواند به دو نشانه بعدی منجر شود: قطع شدن و مشکل در انتظار نوبت.

 1. قطع کردن

رفتار متمرکز بر خود ممکن است باعث شود کودک مبتلا به ADHD صحبت دیگران را در حین صحبت کردن قطع کند یا وارد مکالمات یا بازی هایی شود که در آن شرکت ندارند.

 1. مشکل در انتظار نوبت آن ها

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در طول فعالیت های کلاس درس یا هنگام بازی با سایر کودکان در انتظار نوبت خود دچار مشکل شوند.

 1. آشفتگی عاطفی

کودک مبتلا به ADHD ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل داشته باشد. آن ها ممکن است در زمان های نامناسب فوران خشم داشته باشند. کودکان کوچکتر ممکن است کج خلقی داشته باشند.

 1. بی قراری

بی قراری یکی از شایع ترین علائم بیش فعالی در کودکان است. کودکان مبتلا به ADHD اغلب نمی توانند یک جا بنشینند. آنها ممکن است سعی کنند از جای خود بلند شوند و بدوند، بی قراری کنند، یا وقتی مجبور به نشستن می شوند روی صندلی خود تکان بخورند.

 1. مشکل در بازی بی سر و صدا

بی‌قراری می‌تواند برای کودکان مبتلا به ADHD بازی آرام یا شرکت آرام در فعالیت‌های اوقات فراغت را دشوار کند.

 1. کارهای ناتمام

یک کودک مبتلا به ADHD ممکن است به چیزهای مختلف زیادی علاقه نشان دهد، اما ممکن است در تکمیل آنها مشکل داشته باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است پروژه ها، کارهای خانگی یا تکالیف را شروع کنند، اما قبل از اتمام به سراغ چیز بعدی بروند که مورد علاقه آنها باشد.

 1. عدم تمرکز

یک کودک مبتلا به ADHD ممکن است در توجه کردن مشکل داشته باشد، حتی زمانی که شخصی مستقیماً با او صحبت می کند. آنها می گویند که شما را شنیده اند، اما نمی توانند آنچه را که گفتید برای شما تکرار کنند.

 1. اجتناب از کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی گسترده دارند

همین عدم تمرکز می تواند باعث شود کودک از فعالیت هایی که نیاز به تلاش ذهنی مداوم دارند، مانند توجه در کلاس یا انجام تکالیف، اجتناب کند.

 1. اشتباهات

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در پیروی از دستورالعمل هایی که نیاز به برنامه ریزی یا اجرای برنامه دارند، دچار مشکل شوند. این می تواند منجر به اشتباهات بی دقتی شود – اما نشان دهنده تنبلی یا کمبود هوش نیست.

 1. خیالبافی

یکی دیگر از علائم بیش فعالی در کودکان خیالبافی است، کودکان مبتلا به ADHD همیشه پر سر و صدا نیستند. یکی دیگر از نشانه های کودکان ADHD این است که نسبت به سایر کودکان ساکت تر و کمتر درگیر هستند. کودک مبتلا به ADHD ممکن است به فضا خیره شود، رویاپردازی کند و آنچه را که در اطرافش می گذرد نادیده بگیرد.

 1. مشکل در سازماندهی

کودک مبتلا به ADHD ممکن است در پیگیری وظایف و فعالیت ها دچار مشکل شود. این ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در مدرسه شود، زیرا اولویت بندی تکالیف، پروژه های مدرسه و سایر تکالیف برای آنها دشوار است.

 1. فراموشی

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در فعالیت های روزانه فراموشکار باشند. آنها ممکن است انجام کارهای خانه یا تکالیف خود را فراموش کنند. آنها همچنین ممکن است اغلب چیزهایی مانند اسباب بازی ها را گم کنند.

 1. علائم در تنظیمات متعدد

کودک مبتلا به ADHD علائم این بیماری را در بیش از یک حالت نشان می دهد. به عنوان مثال، آن ها ممکن است عدم تمرکز را هم در مدرسه و هم در خانه نشان دهند.

راهکار درمان بیش فعالی در کودکان

تست بیش فعالی در کودکان اولین گامی است که والدین در صورت مشاهده رفتارهای فوق باید آن را انجام دهند. سنجش و اندازه گیری تخصصی بیش فعالی کیت کانرز (Conners)کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ سال یک تست بیش فعالی کودکان است که شما می توانید در سایت دی جی سنج آن را انجام دهید. این تست اعتبار جهانی دارد به همین دلیل می توانید نتیجه آن را به پزشک ارائه دهسد. در صورتی که پزشک تایید کند کودک شما دارای بیش فعالی است با توجه به میزان خفیف و شدید بودن راهکارها و داروهای مختلفی برای کنترل آن ارائه می دهد.

پرسش های متداول

علائم بیش فعالی در کودکان از چه سنی ظاهر می شود؟

بیشتر موارد در کودکان زیر 12 سال تشخیص داده می شود، اما گاهی اوقات در دوران کودکی تشخیص داده می شود. گاهی اوقات ADHD زمانی که فردی کودک بود تشخیص داده نمی شد و بعدا در بزرگسالی تشخیص داده می شود.

آیا کودک بیش فعال طبیعی است؟

اکثر کودکان سالم در یک زمان بی توجه، بیش فعال یا تکانشی هستند. برای کودکان پیش دبستانی معمول است که دامنه توجه کوتاهی دارند و نمی توانند برای مدت طولانی به یک فعالیت پایبند باشند. حتی در کودکان بزرگتر و نوجوانان، دامنه توجه اغلب به میزان علاقه بستگی دارد.

ارسال نظر درباره این وبلاگ