مهم ترین علائم افسردگی

هر از گاهی احساس ناراحتی بخشی طبیعی از زندگی است، من به عنوان نویسنده این مقاله می خواهم با شما درباره افسردگی و نشانه های آن صحبت کنم. زمانی که احساساتی مانند ناامیدی بر شما حاکم شود و از بین نرود، ممکن است دچار افسردگی شوید. افسزرگی بیش از اینکه احساساتی مانند غم و اندوه را در شما به وجود آورد می تواند نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما را در فعالیت های روزانه تغییر دهد. می تواند در توانایی شما برای کار، مطالعه، خوردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی اختلال ایجاد کند. اگر فردی دچار افسردگی شود فقط تلاش برای گذراندن روز می کند که این موضوع می تواند طاقت فرسا باشد.

در حالی که برخی از مردم افسردگی را به عنوان “زندگی در سیاهچاله” یا داشتن احساس عذاب قریب الوقوع توصیف می کنند، برخی دیگر احساس بی روحی، پوچی و بی تفاوتی می کنند. به ویژه مردان می توانند احساس عصبانیت و بی قراری کنند. افسردگی مشکلی است که اگر به فکر درمان نباشید می تواند وضعیت سلامتی  شما را به خطر بیاندازد و به مشکلات جدی تبدیل شود. اما مهم است که به یاد داشته باشید که احساس درماندگی و ناامیدی نشانه‌های افسردگی هستند نه واقعیت موقعیت شما. مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می کنید، می توانید بهتر شوید. با شناخت علائم مختلف افسردگی، می توانید اولین قدم ها را برای احساس بهتر و غلبه بر مشکل بردارید. ابتدا توصیه می کنم برای این که متوجه شوید وضعیت شما به چه شکل است تست افسردگی را بدهید.

برای انجام تست افسردگی کلیک کنید.

10 تا از مهم ترین علائم افسردگی

علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است،اما در حالت کلی نشانه هایی وجود دارد که می توان احتمال داد یک فرد دچار افسردگی است. وجود این علائم می تواند کیفیت زندگی طبیعی را کاهش دهد. هر چه علائم بیشتری داشته باشید، میزان افسردگی شما شدیدتر است و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا مشکلات پیش رو را حل کنید.

علائم رایج افسردگی

 • احساس ناامیدی و ناامیدی. چشم انداز تیره و تار – هیچ چیز هرگز بهتر نمی شود و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه. دیگر به سرگرمی ها، سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی قبلی اهمیت نمی دهید. شما توانایی خود را برای احساس شادی و لذت از دست داده اید.
 • تغییر اشتها یا وزن کاهش یا افزایش وزن قابل توجه – تغییر بیش از 5٪ وزن بدن در یک ماه.
 • خواب تغییر می کند. یا بی خوابی، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح، یا پرخوابی.
 • عصبانیت یا تحریک پذیری. احساس آشفتگی، بی قراری یا حتی خشونت. سطح تحمل شما پایین است، خلق و خوی شما کوتاه است، و همه چیز و همه اعصاب شما را خراب می کند.
 • از دست دادن انرژی. احساس خستگی، تنبلی و تخلیه فیزیکی. ممکن است کل بدن شما احساس سنگینی کند، و حتی کارهای کوچک خسته کننده هستند یا تکمیل آنها بیشتر طول می کشد.
 • تنفر از خود احساس شدید بی ارزشی یا گناه. شما به شدت از خود به دلیل اشتباهات و خطاهای درک شده انتقاد می کنید.
 • رفتار بی پروا شما درگیر رفتارهای فراری مانند سوء مصرف مواد، قمار اجباری، رانندگی بی احتیاطی، یا ورزش های خطرناک هستید.
 • مشکلات تمرکز مشکل در تمرکز، تصمیم گیری یا به خاطر سپردن چیزها.
 • دردها و دردهای غیر قابل توضیح. افزایش شکایات فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، درد عضلات و درد معده.

مقایسه افسردگی و اضطراب

در حالی که اضطراب و افسردگی شرایط متفاوتی هستند، اما از آسیب پذیری بیولوژیکی یکسانی سرچشمه می گیرند، بنابراین اغلب دست به دست هم می دهند. اضطراب هم می تواند به عنوان یک علامت افسردگی ظاهر شود و هم می تواند در وهله اول باعث ایجاد افسردگی شود. در واقع، مطالعات نشان می دهد که بیش از 40 درصد از افراد مبتلا به افسردگی شدید از یک اختلال اضطرابی نیز رنج می برند.

برخی از علائم بین این دو بیماری نیز می‌توانند بسیار شبیه به هم به نظر برسند و تمایز بین شرایط را دشوار می‌سازند. تحریک پذیری، عصبانیت، دردها و دردهای غیرقابل توضیح، و تغییر در انرژی، تمرکز و الگوهای خواب می تواند هم در افسردگی و هم در اضطراب رخ دهد. حتی افکار تیره و منفی مداوم که معمولا با افسردگی مرتبط است، می تواند بسیار شبیه نگرانی بی پایان اضطراب باشد.

با این حال، برخی از تفاوت های مشخص نیز وجود دارد. در حالی که علائم افسردگی و اضطراب می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت به نظر برسد، موارد زیر ممکن است به تمایز بین این شرایط کمک کند:

در افسردگی بدون اضطراب، احتمالا با انگیزه کمی برای انجام هر کاری احساس تنبلی و بی‌جانی می‌کنید. با اضطراب، به احتمال زیاد با ذهن مسابقه ای احساس تنش و عصبانیت می کنید.
در افسردگی بدون اضطراب، ممکن است نسبت به آنچه که به عنوان آینده ای اجتناب ناپذیر تاریک می بینید، ناامید و درمانده شوید. با اضطراب، به احتمال زیاد بارها و بارها در مورد آینده نگران خواهید شد، احساس ترس و عصبی شدن می کنید، اما فکر می کنید که نگرانی شما ممکن است کلید کاهش این ترس ها باشد.
اگر علائم اضطراب را همزمان با افسردگی خود تشخیص می دهید، مهم است که برای هر دو بیماری به دنبال درمان باشید. از آنجایی که آنها بسیار به هم مرتبط هستند، بسیاری از گزینه های خودیاری و درمانی که برای اضطراب موثر هستند نیز به مدیریت علائم افسردگی کمک می کنند.

مقایسه افسردگی و اضطراب

اختلالاتی که با افسردگی اشتباه گرفته می شود

اضطراب و اختلال دوقطبی تنها شرایطی نیستند که می توانند با افسردگی اشتباه گرفته شوند. همانطور که افسردگی می تواند توسط سایر مشکلات سلامتی ایجاد شود، شرایط روانی و پزشکی نیز وجود دارد که می تواند علائم افسردگی را تقلید کند. این شامل:

 • اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD). علائمی مانند بی قراری، مشکل در تمرکز و تمرکز، تحریک پذیری و از دست دادن انگیزه می تواند هم در افسردگی و هم در ADHD رخ دهد. حتی اگر علائم ADHD شما در دوران کودکی شناسایی نشده باشد، به این معنی نیست که آنها به عنوان یک بزرگسال روی شما تأثیر نمی گذارند.
 • سندرم خستگی مزمن یا کووید طولانی مدت. خستگی مداوم، تغییر در الگوهای خواب و مشکل در تمرکز نیز می‌تواند به سندرم خستگی مزمن (انسفالومیلیت میالژیک) یا کووید طولانی‌مدت اشاره داشته باشد، جایی که اثرات کووید-19 حتی زمانی که دیگر آزمایش این ویروس مثبت نیست، باقی می‌ماند. در حالی که هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که متخصصان پزشکی در مورد این شرایط به طور کامل نمی دانند، هنوز کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم و بهبود احساس خود انجام دهید.
 • بیماری پارکینسون. کمبود انرژی، حرکات آهسته و تغییرات خلق و خو و حافظه که اغلب با بیماری پارکینسون همراه است، می تواند بسیار شبیه علائم افسردگی در افراد مسن باشد.
 • فیبرومیالژیا درد گسترده اسکلتی عضلانی ناشی از سندرم فیبرومیالژیا (FMS) اغلب با خواب، خستگی و تغییرات خلقی همراه است که ممکن است با افسردگی اشتباه گرفته شود. سایر منابع درد مزمن نیز می توانند احساس ناامیدی و خستگی را در شما ایجاد کنند.

سایر شرایط فیزیکی مانند دیابت، کم کاری تیروئید، کم خونی، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و کمبود ویتامین D نیز می توانند علائمی شبیه افسردگی ایجاد کنند. آزمایش خون و سایر روش های غربالگری توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به شناسایی این شرایط کمک کند که آیا این شرایط باعث علائم شما می شود یا خیر.

ارسال نظر درباره این وبلاگ