10 راهکار برای جلوگیری از خشم

با توجه به شرایط و مشکلاتی افراد با آن روبه رو هستند ممکن است رفتارهای خشمگینانه نشان دهند. در این مقاله از دیجی سنج قصد داریم راهکارهای مختلف برای جلوگیری از خشم را بررسی کنیم. آیا وقتی کسی کاری را که قول داده بود انجام دهد را به موقع انجام نداده عصبانی می شوید؟ آیا وقتی فرزندتان از همکاری امتناع می کنند فشار خون شما بالا می رود؟ خشم یک احساس رایج و حتی سالم است. اما مهم است که با آن به شیوه ای مثبت برخورد کنید. عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامت و روابط شما تاثیر بگذارد. طبیعی است که همه افراد در لحظاتی از زندگی خشمگین می شوند اما فردی که بتواند رفتار درست در آن لحظه از خود نشان دهد می تواند از بروز اتفاقات بعد از آن نیز جلوگیری کند. در بسیاری از موارد مشاهده شده افرادی که نمی توانند عصبانیت و خشم خود را کنترل کنند بعد از عصبانیت از حرف هایی که زده اند پشیمان می شوند و مشکلات بیشتری را برای خود درست می کنند.

بهترین راهکارها برای جلوگیری از خشم

برای کنترل خشم خود آماده اید؟ با در نظر گرفتن این 10 نکته می توانید خشم خود را کنترل کنید و هنگام رویارویی با مسائلی که خوشایند شما نیست رفتار بهتری داشته باشید.

قبل از صحبت کردن فکر کنید

در تب و تاب عصبانیت گفتن چیزی که بعدا منجر به پشیمانی شود آسان است. یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خشم این است که قبل از گفتن هر چیزی چند لحظه وقت بگذارید و افکار خود را جمع آوری کنید. همچنین به دیگران درگیر در این موقعیت اجازه دهید همین کار را انجام دهند.

هنگامی که آرام شدید، نگرانی های خود را بیان کنید

به محض اینکه به وضوح فکر می کنید، ناامیدی خود را به شیوه ای قاطعانه اما بدون تقابل بیان کنید. نگرانی ها و نیازهای خود را واضح و مستقیم، بدون آسیب رساندن به دیگران یا تلاش برای کنترل آن ها بیان کنید.

کمی ورزش کنید

فعالیت بدنی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خشم است. فعالیت بدنی نه تنها صرفا ورزش، استرس را که می تواند باعث عصبانیت شما شود کاهش می دهد. اگر احساس می‌کنید عصبانیت‌تان در حال افزایش است، به پیاده‌روی یا دویدن سریع بروید یا مدتی را صرف انجام سایر فعالیت های بدنی لذت بخش کنید.

تایم اوت بگیرید

تایم اوت فقط برای بچه ها نیست. در ساعاتی از روز که معمولا استرس زا هستند، به خود استراحت دهید. چند لحظه سکوت ممکن است به شما کمک کند که آمادگی بیشتری داشته باشید تا بدون عصبانی شدن از عهده کارهای پیش رو برآیید.

راه حل های ممکن را شناسایی کنید

به جای تمرکز بر چیزی که شما را عصبانی کرده است، روی حل و فصل موضوع کار کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان شما را ناراحت می کند؟ در را ببندید. آیا شریک زندگی شما هر شب برای شام دیر می کند؟ وعده های غذایی را بعد از ظهر برنامه ریزی کنید. یا موافقت کنید که چند بار در هفته خودتان غذا بخورید. همچنین، درک کنید که برخی چیزها به سادگی خارج از کنترل شما هستند. سعی کنید در مورد آنچه می توانید و نمی توانید تغییر دهید واقع بین باشید. به خود یادآوری کنید که عصبانیت چیزی را درست نمی کند و ممکن است آن را بدتر کند.

از جملات «من» استفاده کنید

انتقاد یا سرزنش کردن تنها ممکن است تنش را افزایش دهد. در عوض برای جلوگیری از خشم از عبارات “من” برای توصیف مشکل استفاده کنید. محترمانه و خاص باشید. به عنوان مثال، به جای «شما هیچ وقت کار خانه انجام نمی دهید»، بگویید: «از اینکه میز را ترک کردی بدون اینکه به غذا کمک کنی، من ناراحتم».

کینه به دل نگیرید

بخشش یک ابزار قدرتمند است. اگر به خشم و سایر احساسات منفی اجازه دهید احساسات مثبت را از بین ببرد، ممکن است خود را در تلخی یا احساس بی‌عدالتی خود ببلعید. بخشیدن کسی که شما را عصبانی کرده است ممکن است به شما کمک کند تا هم از موقعیت درس بگیرید و هم رابطه خود را تقویت کنید. پس بخشش را می توان یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خشم دانست.

از شوخ طبعی برای رهایی از تنش استفاده کنید

روشن شدن می تواند به پراکندگی تنش کمک کند. از شوخ طبعی استفاده کنید تا به شما کمک کند با چیزی که شما را عصبانی می کند و احتمالا با هر انتظار غیرواقع بینانه ای که از نحوه پیش رفتن دارید روبرو شوید. با این حال از طعنه پرهیز کنید – می تواند به احساسات آسیب برساند و اوضاع را بدتر کند.

مهارت های آرامش بخشی را تمرین کنید

وقتی عصبانیت شما شعله ور شد، مهارت های آرامش بخشی را به کار بگیرید. تمرینات تنفس عمیق را تمرین کنید، یک صحنه آرامش بخش را تصور کنید، یا یک کلمه یا عبارت آرامش بخش را تکرار کنید، مانند “آرامش را بگیرید”. همچنین ممکن است به موسیقی گوش دهید، در یک مجله بنویسید یا چند حرکت یوگا انجام دهید هر کاری که برای تشویق آرامش لازم است.

بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

یادگیری کنترل خشم می تواند گاهی چالش برانگیز باشد. اگر عصبانیت شما خارج از کنترل به نظر می رسد، باعث می شود کارهایی را انجام دهید که پشیمان هستید یا باعث آزار اطرافیانتان می شود، برای مشکلات خشم کمک بگیرید.

ارسال نظر درباره این وبلاگ